Skip directly to content

 

Generátory – síťové ( 110-240V )

Generátory – síťové

Pokud fotograf vyžaduje velký zábleskový výkon, je jedinou volbou zvolit zábleskový generátor. Kompaktní přístroje se zvyšujícím se výkonem se stávají větší, robustnější a podstatně těžší, neboť větší výkon je dosažen přidáním dalších kondenzátorů. Tím se zvětšuje celý přístroj. Ten je pak někdy problematické umístit do větší výšky, neboť je zapotřebí použít mohutnější stativ, který celou váhu přístroje bezpečně a stabilně unese. Hesel nabízí kompaktní zábleskové přístroje max. do výkonu 3.000 Ws ( J ). Zábleskový generátor je přístroj, kde je umístěna veškerá elektronika,, kondenzátory a ovládání. K němu se už připojují kabelem zábleskové hlavy, které jsou malé a lehké a obsahují v podstatě jenom výbojku, pilotní žárovku a ventilátor. Většinou mají připojovací kabel ke generátoru dlouhý 5m. Pomocí prodlužovacích kabelů se může hlava pracovat ve větší vzdálenosti od generátoru. Síťové  zábleskové generátory jsou od výkonu  1.500Ws do 6.000Ws. Bezesporu největšími výhodami generátorů je jednak možnost využít velké výkony a za druhé, to podstatnější: ke generáturu připojit různé typy zábleskových hlav. Pro lepší ilustraci : ke klasické zábleskové hlavě se dá připojit, stejně jako ke kompaktním přístrojům pouze reflektor, klapky, deštník, nebo softbox. Hensel má v nabídce ale i jiné zábleskové hlavy, které umožňují lepší práci se světlem, podle potřeb fotografa. Jde zejména o spotové fokusovací hlavy s Fresnelovou čočku, které vytváří bodové světlo s měkkými přechody. Projekční zábleskové hlavy zase umožňují, jak z názvu vyplývá, promítat různé masky, strukrury, nebo i diapozitivy a dodávat celkovému snímku různou kreativitu. Kruhový blesk ( ringflash ) je často užíván zejména v módní fotografii, vytváří typické měkké přední světlo, beze stínů s dokonale vyhlazenou pletí. K němu jsou dispozici různé další unikátní doplňky, jako je Softbox, Beauty dish, nebo měkký reflektor s voštinovým filterm, což opět podstatně rozšiřuje tvůrčí možnosti fotografa. Dalšími druhy zábleskových hlav jsou hlavy s dlouhou lineární výbojkou, které se nechovají jako spotový zdroj světla, ale vyzařují záblesk po celé své délce, což umožňuje naprosto odlišné svícení, než klasická hlava ( např.: Lightbar, Ligtbox, Autolighty aj ).

Shrnuto: se zábleskovými hlavami má fotograf větší možnosti modulovat světlo a vytvářet světelné scény podle svých představ, neboť fotografie je přece „ hra světla a stínu „ že ano? ))

Vratíme se se ke generátorům.

Někteří fotografové pracují ve studiu, jiní zase většinou v exteriéru. Proto Hensel nabízí dva typy zábleskových generátorů : síťové ( 90 – 220V ) a bateriové ( přenosné ). Síťové generátory jsou od výkonu 1500 Ws – do 6000 Ws, bateriové jsou dva typy: 600 Ws a 1200Ws. Vždy jse o symetrické nebo asymetrické generátory. Počet hlav, které se dají připojit je závislý na typu generátoru : 2 – 4 hlavy.

Síťové generátory se vyrábí ve dvou řadách.

První řada má název TRIA – jedná se o klasické síťové symetrické a asymetrické generátory od výkonu 1500 Ws ( J ) až do 6.000 Ws ( J ). Mají nadčasový design, jsou malé a velmi spolehlivé. Pokud potřebujete slušný výkon, spolehlivost, digitální ovládání a stabilitu – je to dobrá volba.

Druhá řada má název NOVA D , NOVA DL – je to nová řada moderních asymetrických generátorů s velmi rychlým dobíjením a rychlou dobou záblesku. Pro tyto vlastnosti jsou zejména využitelné při fotografování rychlých dějů a módy. Jsou od výkonu 1.200 Ws – 2.400  Ws. Navíc mají v sobě zabudované 3 typy radio-přijímačů:  pro Strobe Wizard Plus, Free Mask a WiFi Remote  control ( aplikace na iTunes )

 

Poznámka:

U symetrického generátoru se celkový výkon rozděluje symetricky ( rovnoměrně ) podle počtu připojených hlav a regulace výkonu je společná pro všechny připojené hlavy. U asymetrického generátoru jsou dvě možnosti: generátor má pravou asymetrii, což znamená, že se každá připojená hlava ovládá samostatně, nebo tzv. vnitřní asymetrii. Vnitřní asymetrie znamená, že zpravidla dva výstupy jsou už elektronicky rozděleny ve zvolitelném poměru ( např. 2 :1, nebo 3:1 ) a v tomto zvoleném poměru se hlavy ovládají současně.

 

technické parametry síťových generátorů

technické parametry_1

Bateriový zdroj 220V – POWER MAX L

1316620_power_max_l_med_0hensel-powermaxL

Stále více a více, jsou profesionální kompaktní blesky také používány pro aplikace mimo studio. Ať se jedná o portrét a fotografování svatby, redakční práci
a fotografování lidí, nebo pro průmyslové fotografování. Fotografové jsou často v exteriéru, často daleko od spolehlivého napájení.
Hensel nyní nabízí spolehlivé mobilní přenosné napájení : Power Max L, zejména pro napájení stávajících kompaktních blesků Hensel.
Díky použití špičkových dílů a lithiové baterie je Power Max L  jedním z nejmenších a nejlehčí jednotek v této třídě;
jeho hmotnost pouhých 4,6 kg včetně baterie a jeho rozměry pouze 19,8 x 22,5 x 21,5 cm je ideální pro mobilní použití.
S kapacitou až 880 záblesků při výkonu 250Ws, nebo 440 záblesků při 500 Ws na jedno nabití akumulátoru, umožňuje plynulou práci.
Integrovaný, snadno čitelné zatížení displej umožňuje optimální provoz z Power Max L.
Baterii lze vyměnit rychle po použití a je shodná s typem baterie v Porty L generátoru. Má samostatný ukazatel kapacity .
Současně mohou být připojeny dva blesky Integra Mini, Integra Plus nebo Expert řady D.
Kromě toho, že je možné připojit i SPEED Max (nejnovější kompaktní blesk s nejkratšídobou záblesku do 1/66, 000),
nebo až dva nové C-Light D souvislé světelné zdroje.
Inteligentní ochranný obvod zabraňuje poškození připojených přístrojů