Skip directly to content

Jak fotit lidi “lépe”

Focení lidí, ať už se jedná o celebrity nebo náhodné kolemjdoucí vyžaduje dodržování několika základních pravidel. V opačném případě se příliš Vaše fotografie nebudou odlišovat od těch, které najdete povětšinou ve většině rodinných alb.

Zde jsou některá pravidla, která by Vám měla focení lidí usnadnit:

1. Foťte z většího odstupu pomocí zoomu nebo delšího objektivu

 Jedině takto se vyhnete nechtěné deformaci fotografovaného objektu, resp. jeho hlava nebude nadměrně velká nebo např. Vaše přítelkyně nebude mít nepřirozeně široké nohy. web change alert . Ideální ohnisko pro fotografování je někde mezi 80 – 130mm. Focení delším objektivem Vám rovněž pomůže v tom případě, kdy se nechcete ke snímané osobě příliš přibližovat.

2. Malá hloubka ostrosti (resp. malé clonové číslo)

Nastavte si na Vašem fotoaparátu, co nejnižší číslo clony, čímž při správném zaostření Vašeho objektu docílíte, že věci před ním a za ním budou více-či méně rozmazené, resp. následného pozorovatele fotografie nebudou rušit.

3. Ostřete na obličej a nejlépe oči

Při focení portrétů a lidí celkově, je nejvhodnější ostřit na oči. Často můžete takto při malém clonovém čísle zkazit Vaší fotografii, jelikož bude mít Váš objekt rozmazené oči.

4. Dbejte na ideální měkké světlo (polooblačno)

Měkké světlo pomáhá zjemnit lidem tvář a nezpůsobuje tvrdé stíny na obličeji.

5. Využijte kreativnosti světla

Ne vždy je pravidlem, že měkké světlo musíte využít, často Vám může pomoci ostré sluneční světlo zvýraznit kontury obličeje či různé pleťové výraznosti, pokud tomu tak chcete (oblíbené je toto např. při reportáži).

 

Více fotografických tipů Vám rádi ukážeme v našem ateliéru Sunnyflash, kontakt zde.