Skip directly to content

Jak správně fotit v ateliéru

 

Fotoateliér nebo-li fotografické studio je navržená místnost, která slouží prioritně k pořizování fotografií, ev. natáčení (produkci) videospotů. V ateliéru můžete realizovat portrétní, produktové, reklamní, módní či umělecké fotografie – důležitá je především kompozice světla, ať už umělého (zábleskové či stabilní) s případným přídavkem venkovního (přirozeného světla).

V dobře vybaveném fotoateliéru by rozhodně neměly chybět záblesková světla, modulační (nebo-li stabilní světla) – všechna světla by měly mít nějaký systém dálkového odpalování. Pro světla jsou zde další pomůcky jako je např. malý reflektor, softboxy pro měkčí světlo, deštníky (odrazové či difůzní), samozřejmostí bývají i odrazné desky o různých velikostech. Ohledně nasvícení velkou roli hraje barva stěn ateliéru, bílá je snadnější pro odraz světla a různé kreativní počiny, nicméně občas je i velkou nevýhodou pro nezkušené fotografy, jelikož zde světlo poměrně lítá. Černě vymalované interiéry jsou snadné v tom, že zde zas světlo máte plně pod kontrolou.

Pokud se věnujete většímu focení a obzvláště fotíte lidi, měli by jste mít po ruce místo pro vizážistku a ideálně šatnu, která může sloužit rovněž jako občerstvovací místnost. Nezapomínat by jste měli ani na místo, kde si budete prohlížet Vaše fotky a případně provádět jejich okamžitou postprodukci.

Ať už budete fotografovat kdekoliv, přejeme Vám hodně štěstí.